יום שבת, 1 בנובמבר 2014

תעש' - סמלו של התעש' / פרק ב'


1.11.2014 סמלו של התעש' 

המשך לפרק: "תעש' או תע"ש" 
פרק ב' 
                      

סיפורים קטנים מימים רחוקים ...   דף ממחברתה של ציפקה ... 
*~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~*

היה זה בסוף שנת 2012. הוזמנתי לתת הרצאה במסגרת "העמותה הישראלית להיסטוריה צבאית". נושא הסמינר השנתי היה "התעשיות הביטחוניות בישראל". יפה עשו מארגני התכנית שהכניסו כהרצאת מבוא את הנושא "נשק במחתרת", נושא המספר על אשר היה בראשית שנות דרכה של המאה, בימים של טרם קום המדינה. 
תחילה התלבטתי לאיזה מסלול להוביל את דברי ועל מה לשים את הדגש בהרצאתי זו. עלה במוחי רעיון,לשלב בהרצאתי כמה סיפורים קטנים, אותם שמעתי ממרואייני  בראיונות הרבים שערכתי במסגרת התנדבותי רבת השנים לארכיון ההגנה. היו אלה ראיונות לתעוד את שהיה, למורשת הדורות הבאים. (כל הראיונות שערכתי הופקדו בארכיון המרכזי של ההגנה, בבית אליהו גולומב בתל-אביב).

ראיונות רבים שנערכו במסגרות שונות וזיכרונות שחברים כתבו, מצויים לא במעט בארכיונים ובספרים שנכתבו לאחר קום המדינה. אולם ראוי לציין, כי בשנים הראשונות שלאחר מלחמת העצמאות תועדו בעיקר מפקדים ולוחמים שסיפרו את שהיה, בהדגש מיוחד של היבט על מהלכי הקרב. היה זה היבט בזווית של מאקרו ופחות מההיבט האישי של הלוחם. נצמדתי לרעיון סיפורו האישי של 'האיש הקטן' ושילבתי בדברי הרצאתי כמה מהסיפורים הקטנים שאליהם נחשפתי בראיונות שערכתי, שכמה מהם עוד ישולבו בהמשך במסגרת כתיבתי בבלוגר שלי, בפרקים הבאים.  
בימים שלאחר הרצאתי הגיעו אלי מספר תגובות מקהל המאזינים להרצאתי, שהתקשרו להודות לי על כך "שההרצאה הייתה מעניינת,  במיוחד דווקא בסיפורים האישיים של "האנשים הקטנים". אותם סיפורים שחלקם סופרו לי מ"מקור ראשון", כפי ששמעתי אותם בראיונות שערכתי. כך הם גם תועדו בארכיון ההגנה וכך העברתי אותם לקהל המאזינים באותה הרצאה.   
ימים ספורים לאחר מכן הגיעו לביתי טלפונים, מאנשים שהיו נוכחים באולם ושמעו את הרצאתי. הדגש בדבריהם היה בהתייחסותם לסיפורים האישיים הקטנים ששולבו בדברי. סיפורים שנתנו ביטוי לחוויות אישיות באשר לפעילותם של האנשים בשנותיהם במחתרת, שנות המאבק להקמת מדינת-ישראל.

באחת משיחות טלפון אלה התקשר אלי אמציה כץ מרחובות. הציג עצמו כמי ששנים רבות עיצב בצה"ל את סמלי היחידות הרבות שבצבא. בנוסף, יש לו תחביב של איסוף סמלים. מיד רותקתי לשיחה. סמלים ואותות, הינם נושא החביב גם עלי. שיחתנו התמקדה בנושא סמלו של התעש' והכיתוב המוטבע בתחתית הסמל, שעם חלוף השנים גם סמל זה עבר שינויים.  

ראוי לציין, שסמל תעש' מבוסס אף הוא כמו סמל צה"ל וסמלן של יחידות רבות בצה"ל, שעוצבו על בסיס סמלו של  ארגון ההגנה משנות טרום המדינה.  
סמל ההגנה הוא חרב מגן וענף זית  מלפף אותה לשלום !!

דומה לו  ברעיון זה גם סמלו של הפלמ"ח, 
שאף הוא עוצב בשנות טרום המדינה ומבוסס על חרב ושתי שבלים בצדיו!  
משמעותם של סמלים אלו בכך, שהחרב הינה ביטוי להגנה, ענף הזית והשבלים מסמלים את השלום !!

כך גם היה לאחר הקמת היחידות השונות בצה"ל. סמלי היחידות עוצבו על בסיסו  של סמל ההגנה ובסמלי היחידות השונות ניתן לראות את החרב המסמלת הגנה ואת ענף הזית המסמל שלום.
X
סמל ההגנה  עוצב בשנת 1943  על ידי "מונדק" פסטרנק, 
הוא משה (מונדק) בר-תקוה וחולק לראשונה בג'וערה
לבוגרי קורס מ"מ של ההגנה.

סיכת המ"מ נהייתה לסמלו של ארגון ההגנה
אותה מקבל כל בוגר קורס קצונה בצה"ל בשמאל - סמל ההגנה   ומימין - סיכת המ"מ בצה"ל 

ומהו סמלו של התעש' ?
בימי המחתרת לא היה לתעש' שום סמל משלו. רק לאחר קום המדינה והעברת מכוני תעש' ההגנה מהמחתרת לתעשיות הביטחונית של מדינת ישראל, עוצב סמל מיוחד לתעשייה הצבאית של המדינה. בסמל התעש' הראשון עוצב גלגל שיניים המסמל את התעשייה וגם כאן במרכזו של הסמל מופיע סמל ההגנה המקורי, שהוא-הוא סמל סיכת המ"מ של ההגנה, כמוזכר לעיל. 
מתחת לסמל מופיעה המילה תעש - תעש בלא גרש ובלא גרשיים!!

טפסים שונים של התעש מראים שסמל זה היה כזה משך שנים רבות, אף כי מידי פעם ניתן לראות את מילת השם תעש', כתובה  עד היום בעיתונות ובספרים שונים עם הטעות - תע"ש בגרשיים. 
סמל תעש = התעשייה הצבאית לישראל 

לאחר הפרטת חלק מהתעשייה הצבאית לשתי תעשיות ביטחוניות, עוצבו הסמלים הנ"ל מחדש, בשינוי קל בלבד ביניהם. ראוי לשים לב לכיתוב שבתחתית הסמל, כאשר בכתיבתו באנגלית, ישנו היפוך של אות אחת בין שתי יחידות התעשייה שהופרדו  - היפוך האות האמצעית וכך זה נכתב: 
IMI = Israel  Military  Industry
IWI = Israel Weapons Industry

זהו אותו הסמל ו'אותו כיתוב' בתחתית הסמל 
רק האות האמצעית היא זו ש'התהפכה על ראשה'!!  
   IMI <<->> IWI 

בסוף שיחתי עם אמציה כץ, סיפרתי לו שבידי מצוי סמל תעש נוסף, סמל ייחודי ויחידי !! 

כזה הוא סיפורו של סמל זה: 
הסמל הזה הוזמן במיוחד אצל זאב ברץ, שעסק בין היתר בהטבעת סמלים ומכירתם. בשלב מסוים חשבתי שסמל תעש מתאים וראוי לתעוד על גבי מצבותיהם של עובדי תעש', מי שעבדו בתעש' בימי המחתרת. רעיון דומה נעשה אף הוא ביוזמתי, לאחר מותו של בעלי מתי דגן ז"ל בשנת 1989. גם כאן פניתי לזאב וסמל הפלמ"ח עוצב למצבות, בחנותו של זאב ברץ בתאום עם מיכה פרי ז"ל שהיה מזכיר 'ארגון חברי הפלמ"ח ". חברי פלמ"ח רבים רכשו את הסמל הזה בחנותו של זאב ולאחר שנפטרו, הוצמד הסמל למצבותיהם. אך היו מי מחברי הפלמ"ח ששמרו סמל זה למזכרת בביתם והיה גם מי שתלה בגאווה  את סמל הפלמ"ח הזה בסלון ביתו. 

לזאב ברץ הייתה חנות לעיצוב ויציקת סמלים ואותות, ברחוב נחלת בנימין בתל-אביב. חנותו עתיקת היומין זכורה לי היטב עוד מימי ילדותי, כשהחנות הייתה בידי אביו של זאב. הגעתי לשם כילדה קטנה עם סבי, שמואל מרקין ז"ל, שהיה מתפרנס מכך שסחב חבילות כבדות בידיו הקשישות וסיפק מכשירי כתיבה לחנויות ברחובות דרומה של תל-אביב, במיוחד ברחוב נחלת בנימין וברחוב הרצל. בכך מצא את פרנסתו הדלה והצנועה בימי "תל-אביב הקטנה". לפני מספר שנים, נסגרה חנותו של זאב ונותר בה רק סמל אחד של "תעש' במחתרת", זהו אותו סמל שעוצב כדוגמה ואותו קבלתי מזאב במתנה טרם סגירת חנותו ההיסטורית. 
 יחודייותו של הסמל שנותר בידי, בכך שבתחתית הסמל  מוטבעות המילים  תעש במחתרת !!  
*~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~*
*** תודה מיוחדת לאמציה כץ מרחובות על עידכונים בנושא הסמלים !                                        

 ציפקה (צפורה דגן)  מראיינת ותחקירנית לארכיון ההגנה ומעובדות בנות הפלמ"ח בתעש' ההגנה במחתרת.
*~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~*

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה